październik 2019

Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem - Pięć ważnych zawodów

Po raz kolejny gościliśmy w Bibliotece Romana Pankiewicza, autora znanego przede wszystkim z tryptyku podróżniczego „Trzy żywioły”, do którego zaliczamy „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł”, „Niemcy – drugi żywioł” i „Islandia – trzeci żywioł”. W ubiegłym roku ukazała się też książka „Polski żywioł” nawiązująca do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla dzieci Pan Roman pisze od niedawna, a jego spotkania autorskie z maluchami nie są standardowe.

Tym razem gość wcielił się w postaci związane z pięcioma ważnymi zawodami. Były to: żołnierz, policjant, strażak, ratownik medyczny oraz listonosz. Demonstrując dzieciom z ZPO w Górach poszczególne stroje, autor opowiadał o zawodach, czytał króciutkie rymowanki ze swoich książek. Ogromne wrażenie wywarły na młodych czytelnikach piękne, kolorowe ilustracje znajdujące się w książkach oraz wykorzystany przez pisarza „Teatr Kamishibai”. Dzieci brały czynny udział w spotkaniu poprzez wymyślanie ostatnich rymowanek, a także pięknie odpowiadały na zadawane przez prowadzącego pytania. Spotkanie takie to dobry sposób na zdobywanie nowych doświadczeń oraz świetna forma promocji czytelnictwa.

KAMISHIBAI- jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai.